Coeur d'Alene Shootout


Register for the Coeur d'Alene Shootout


Shootout Schedule


Adult Co-Ed

Team Name Start Time Court
3 Duds and a Stud 11:30 8
Bloomin Onion 10:30 8
Blue Team 9:30 8
Dream Killers 10:00 8
Fire Away 1:30 8
Just The Tip 11:30 8
LCV 10:00 8
Mercy Flush 9:00 8
Msquared Csquared 12:00 8
MVP's 10:30 8
Papa Murphys 11:00 8
Polite and Rarely Late 9:00 8
Sundays Finest 11:00 8
Yuuup 9:30 8


Boy's 5th/6th #2

Team Name Start Time Court
Believe The Hype 11:30 17
Buzz 11:00 17
Goof Troop 10:30 17
Hoopstars 10:30 17
Red Storm 11:00 17
The Heat 10:00 17
Total Chaos 10:00 17


Boys 3rd/4th #1

Team Name Start Time Court
Dream Team 11:00 22
Game On 10:00 22
King Kong Bros 10:00 22
No Mercy 11:30 22
Pop the Shot 10:30 22
Tatunka 11:00 22
Thunder 11:30 22
Young Buckz #2 10:30 22


Boys 3rd/4th #2

Team Name Start Time Court
Ballers 11:30 23
Ballers Shop Callers 10:30 23
Fearless Furbeez 10:00 23
Flame Throwers 11:00 23
Hard 2 Guard 1 10:30 23
Hard 2 Guard 2 11:30 23
Post Falls Hoopsters 10:00 23
Young Buckz 11:00 23


Boys 5th/6th #1

Team Name Start Time Court
Elite Magic 12:00 18
Flight Four 10:30 18
Lil Niimiipuu's 10:30 18
Mamas Boyz 11:30 18
Meatballers 9:30 18
NI Fire 9:30 18
NI Storm Red 10:00 18
NI Storm White 11:00 18
Red Hawks 9:00 18
Valley Splash 9:00 18
Warriors Elite 10:00 18


Boys 7th/8th #1

Team Name Start Time Court
3 1/2 Men 12:30 20
Air Ball 10:30 20
Desert Horse 9:30 20
Dream Team 10:00 20
Heat Check 11:00 20
Kootenai Quad Pros 10:00 20
Lower the Rims Please 9:30 20
Official Tank Crew 11:30 20
Thiede Team 12:00 20
Tremendous Repeat 10:30 20
Wanna B's 9:00 20
WYM 9:00 20


Boys 7th/8th #2

Team Name Start Time Court
All Stars 11:00 19
Fantastic 3 9:30 19
Flight 10:30 19
Ground Zero Soldierz 10:00 19
H Allstars 10:00 19
Purple Pandas 10:30 19
Swish Upon a Star 9:00 19
Top This 9:00 19
Warriors 11:30 19
Xplosion 9:30 19


Boys HS #1

Team Name Start Time Court
#rollpups 10:30 10
Four to Fear 11:00 10
Hyenas 11:00 10
Juicers 11:30 10
Montana Boyz 12:00 10
Rejection 10:00 10
Scrubs 10:30 10
St. Maries 10:00 10
The Gifted 11:30 10


Boys HS #2

Team Name Start Time Court
2 Posts and a Twig 11:30 11
Champs 10:30 11
Fab 4 11:30 11
In the Hood 10:30 11
Knights 11:00 11
Rez Boyz 10:00 11
The Southern Boys 11:00 11
Valley Power Sports 10:00 11


Boys HS #3

Team Name Start Time Court
Basics 11:00 12
Ducks 1 11:00 12
Ducks 2 11:30 12
Quad Squad 10:30 12
Spokomton Select 10:00 12
Team Swish-Davis 10:30 12
Tennis Lovers 11:30 12
Vertical Delusion 10:00 12


Girls 3rd/4th

Team Name Start Time Court
Ballin Barbies 9:30 21
Cloud of Awesome 9:30 21
Lil Hotshots 9:00 21
Little Cards 10:00 21
Young Guns 9:00 21


Girls 5th/6th

Team Name Start Time Court
Butte Bullpups 10:30 16
Hoops I did it Again 10:00 16
Lil Ballers 9:30 16
Loco-Mojo 9:30 16
M Coreen 11:00 16
Post Falls Orange 9:00 16
Punx 10:30 16
Royals 9:00 16
Slick Chicks 10:00 16
Spokane Girls 11:30 16


Girls 7th/8th #1

Team Name Start Time Court
4 to Fear 10:00 14
Clarkston Future 11:30 14
Daffy Dunkers 11:00 14
Girls Elite 10:30 14
Hoop School 10:00 14
Hoop Troop 11:30 14
Jaha Hoops 12:00 14
Magic 10:30 14
The Baes 11:00 14


Girls 7th/8th #2

Team Name Start Time Court
2 Dope 2 Cope 12:00 15
Arlee Elite 10:00 15
Busted 11:00 15
Butte Rats BLK 10:30 15
Butte Rats White 11:30 15
Drain Yo Ballz 10:30 15
In it for the T-Shirt 11:00 15
Sharp Shooters 10:00 15
Swag 11:30 15


HS Co-Ed

Team Name Start Time Court
2 hot 2 not 9:00 9
Bajo Cuatro 11:30 9
ferocious unicorns 9:00 9
Good Intentions 9:30 9
JP Wizzy 11:00 9
Look Good Can't Shoot 9:30 9
NIS 10:30 9
Team LeBron 10:30 9
Viscous & Delicious 10:00 9
We Ball U Fall 10:00 9


HS Girls

Team Name Start Time Court
BLAK 11:30 13
FSU 10:30 13
Off Like Crazy 10:00 13
Reign Black 10:30 13
Reign Purple 11:30 13
Team 273 10:00 13


Men 19-25

Team Name Start Time Court
7 up 9:00 7
Allen Iverson Practices 10:00 7
Balin4mallyn 10:30 7
Northwest Warriors 9:30 7
Off to Gmas House 10:00 7
PB & J Sandwiches 11:30 7
Rice Noodles 10:30 7
Shockers 12:30 7
So Squad 11:00 7
Steve Allen 9:30 7
Super Starz 9:00 7
Team Ramrod 12:00 7


Men 26-34

Team Name Start Time Court
American Family Insurance 11:00 6
Cayuse Buckz 9:30 6
Goon Squad 9:00 6
Hand down Man Down 12:30 6
JCD 10:00 6
Magnuson, McHugh & 6 11:00 6
Off in the Shower 10:00 6
Outback Cheese Cake 12:00 6
Practice 9:00 6
Second 2 None 11:30 6
The Dads 10:30 6
We Gives A 9:30 6
Wolfpack 11:30 6
X-Hilarated Fitness 10:30 6


Men 35+

Team Name Start Time Court
Grant Style 10:00 4
Living The Dream 10:30 4
Reigning Three 10:00 4
We're Old 10:30 4


Men's 6' Under #2

Team Name Start Time Court
3 Drunks & a Driver 10:30 2
Botch 10:00 2
Evergreen 12:00 2
Fine Wine 11:30 2
Hus Hot 11:30 2
J Ball 10:30 2
Rim Genie 10:00 2
Team LBJ 11:00 2
Weekend Warriors 11:00 2


Mens 26-34

Team Name Start Time Court
Woise 12:00 6


Mens 6' Under #1

Team Name Start Time Court
Bye 12:00 3
Charlies Gold 11:30 3
Cronic Shooters 10:00 3
Dark Knightz 10:00 3
Don't Meth Around 11:00 3
Labor & Delivery 10:30 3
Regulators 11:00 3
Strokesville 11:30 3
Yes-That Went In 10:30 3


Mens Open

Team Name Start Time Court
All Net 10:00 1
Big Dunkin Deal 9:00 1
BroMance 9:30 1
Let it Fly 9:30 1
Life 11:00 1
Life Center CDA 10:00 1
Moisture 10:30 1
Nike 9:00 1
Spokanangeles 11:30 1
Team 24 12:00 1
Those Guys 10:30 1